Hava Durumu:
8 C
açık
Istanbul
humidity: 81%
wind: 4 m/s NNE
H9 • L6
Thu
10 C
Fri
10 C
Sat
11 C
Sun
6 C
Mon
7 C
HomeDroneDrone Kullanım Alanları

Drone Kullanım Alanları

Hayatımıza hızlı bir giriş yapan insansız hava araçları(İHA / Drone), farklı alanlardaki kolaylıkları sayesinde aynı hızda ilerleyerek, her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Gelin, ülkemizde yaygın olmayan ama dünyada tercih edilen “drone kullanım alanlarını” yakından inceleyelim.

Pizza Servisi: Dominos Pizza, bazı ülkelerde müşterilerin konum/koordinat bilgilerini alarak, dronelar sayesinde moto-kuryelerden daha hızlı teslimat sağlayabiliyor. Böylece “30 dakikada kapında” sloganını, üçte bire indirmiş gözüküyor.

Balina İzleme: Bazı deniz biyologları, balinanalara zarar vermeden ve rahatsız etmeden onları izleyip, çalışmalarına ve araştırmalarına yön verebiliyor.

Kasırga Habercisi(geliştirme aşamasında): Kasırgalar oldukça büyük ve zarar verici olabiliyor. Kasırgalar hakkında detaylı bilgi toplayan özel metal kaplamalı bir drone şu an geliştirme aşamasında. Böylece erken önlem alınabilir, can ve mal kaybı en aza indirgenebilir.

Avcılık: Profesyonel avcılar da, artık avlarında dronelara yer veriyor. Özellikle de avlanması tehlikeli olan hayvanlarda(yaban domuzu gibi).

Gazetecilik: Gazeteciler de, ulaşılması ve görüntü alınması zor bölgeler için drone’lardan yardım alanlardan.

Emlak ve Gayrimenkul: Özellikle büyük arsalar, evler ve geniş alanların fotoğraflanması için drone pratik bir çözüm getiriyor

Afet Yardımı: Afet bölgelerinde, ulaşılamayan bölgelere gönderilen drone’lar yardıma ihtiyaç duyanların varlığından bizleri haberdar edebiliyor.

Düğün Fotoğrafçılığı: Yakın bir zamandan beri, düğün fotoğrafçılığı sektöründe de gerek video gerekse de fotoğraf çekme konusunda dronelardan yardım alınıyor. Tercih edilme sıklığı, azımsanacak durumda değil.

Henüz Yorum Yapılmamış

Bir yorum bırakın