İnternet üzerinden yaptığınız alışverişlerinizde artık yeni bir seçeneğiniz var. Bir süredir tüm dünyada hizmet veren GearBest artık Türkiye’ye de hizmet vermeye başladı.

Özellikle yurtdışı alışverişler de insanların akıllarına takılan soruların çoğunluğu kargo ve gümrük işlemleri ile ilgili. Bu konuda GearBest oldukça bilgilendirici bir siteye de sahiptir. Sorunsuz bir alışveriş yapılması gerekenler oldukça basit işlemler mevcut.

Alışveriş sonrası, kargo seçeneklerinde size sunulanların arasından, takipsiz kargo yani takip numarası bulunmayan, kargonuzun nerede olduğunu kontrol edemeyeceğiniz bir seçenek bulunmaktadır, bu seçeneği seçerseniz kargonuz 10 – 30 gün içerisinde size ulaşabilmektedir. Bir diğer seçenek olan takipli kargo takip kodu ile kargonuzun nerede olduğunu aktif bir şekilde takip edebilirsiniz. Takipli kargo 15 – 28 gün içerisinde size ulaşabilmektedir. Bir diğer seçenek ise öncelikli kargodur, kargonuza öncelik verilir ve 6 – 10 gün içerisinde size hızlıca ulaşması sağlanır. Burada en hızlı kargo yöntemi öncelikli kargodur.

Kargonun teslimat süresini hesaplarken iş günlerini dikkate almalısınız. Gümrük prosedürleri ile ilgili ekstra gecikme yaşanabilme ihtimalide bulunmaktadır. Takipli veya öncelikli kargo seçeneğini seçtiyseniz kargonuzun dünya üzerinde nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılan yurtdışı alışverişlerde sıkça merak edilen konulardan bir tanesi de vergi konusudur. Sabit ücretli kargolama yönteminde teslim süresi 6 ila 30 gün arasında farklılık göstermektedir. Sipariş tutarı 30 Euro’yu aşıyorsa gümrük vergisi uygulanabilir. Türkiye siparişleri için mümkün olan en uygun kargolama seçenekleri kullanılmaktadır. Kargonuzun gümrükte kalması durumunda, gümrük yetkilileri size telefon veya mail yoluyla ulaşarak %18 civarında bir ekstra ödeme yapmanızı isteyeceklerdir. Ödeme sonrasında ise ürününüz gümrük kurallarına uygun ise size ulaştırılacaktır.

Kargom Ne Zaman Gelir?

Kargonun elinize ne zaman ulaşacağı konusunda çeşitli hesaplama yöntemleri bulunmaktadır. Ürün siparişinde seçtiğiniz kargo teslim süresi tahmini bir süredir. Teslim süresi hesaplanırken siparişinizi verdikten sonraki işleme alınma süresi, siparişinizin paketlenme süresi ve yolda geçireceği kargo süresini de göz önünde bulundurarak ürünün elinize ne zaman geçeceğini aşağı yukarı hesaplayabilirsiniz. Kargonuzun başına yolda bir şey gelmiş olabileceği konusunda umutsuzluğa kapılmadan önce bu hesaplama yöntemlerindeki işlemleri göz önünde bulundurunuz.

Herhangi bir takip numarasının olmadığı, takipsiz kargo olarak adlandırılan kargo seçeneğinde tahmini kargo süresi 10 ila 30 iş günüdür. Takipli kargoda bu süre 15 ila 28 gün, Öncelikli Kargo da ise bu süre 6 ila 10 iş günüdür. Çin’in tatil günlerine denk gelen siparişlerde gecikmeler yaşanabilir. Bu konularla ilgili çok daha ayrıntılı bilgilere GearBest müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.